Negatywny wpływ stresu na nasze zdrowie - jak sobie z nim radzić?

Stres, choć jest naturalną reakcją organizmu na emocje to liczne badania naukowe przeprowadzone w ostatnich czasach jednoznacznie wskazują, iż jego długotrwałe oddziaływanie na organizm jest przyczyną powstania wielu różnych chorób. Czym tak naprawdę jest stres? Jak radzić sobie ze stresem? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jak objawia się stres?

Niestety, ale żyjemy w takich czasach, w których to stres towarzyszy nam na co dzień. Znaczna większość z nas każdego dnia narażona jest na jego działanie. Stres wywołać może wiele różnych czynników - od błahej kłótni z partnerem po śmierć bliskiej osoby. Bardzo często stresująca jest także praca oraz wychowywanie dzieci. Stres objawia się głównie delikatnym podenerwowaniem, rozdrażnieniem, przyspieszeniem pracy serca, nieregularnym tętnem, kłopotami żołądkowymi, drżeniem rąk, apatią, brakiem apetytu bądź wręcz przeciwnie - nagłymi napadami głodu.

Negatywny wpływ stresu na nasze zdrowie - jak sobie z nim radzić?

Nadmierny stres a zdrowie?

Długotrwały stres nie służy naszemu zdrowiu, specjaliści przestrzegają przed jego negatywnymi skutkami, które mogą pojawić się nawet po kilku a czasami kilkunastu latach. Nadmierny stres uważa się za jedną z przyczyn takich schorzeń jak: cukrzyca, osteoporoza, miażdżyca, choroby serca, bóle kręgosłupa, migreny, choroby układu pokarmowego - w tym chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, otyłość, wypadanie włosów, problemy ze skórą, ogólne osłabienie organizmu itp. Jak widać stresu nie należy bagatelizować, skorzystaj z naszych wskazówek i znajdź sposób na jego skuteczne zwalczanie.

Proste sposoby na walkę ze stresem

Najzdrowsze dla naszego organizmu byłoby całkowite wyeliminowanie stresu z naszego życia, nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego też warto wiedzieć co można zrobić by ograniczyć go do minimum.

Negatywny wpływ stresu na nasze zdrowie - jak sobie z nim radzić?

Przede wszystkim postaraj się unikać stresujących sytuacji, zmień także dotychczasowy tryb życia - zacznij się ruszać i ćwiczyć, ale pamiętaj by oddawać się takiemu wysiłkowi fizycznemu, który przynosi Ci radość, co uwolni endorfiny nazywane hormonami szczęścia łagodzącymi objawy stresu. Oprócz tego w Twojej codziennej diecie nie powinno zabraknąć witaminy C w naturalnej postaci. Znajdziesz ją m.in.: w papryce, truskawkach, cytrynie, czerwonych porzeczkach itp. Witamina C nie tylko wzmacnia odporność, ale także sukcesywnie obniża poziom hormonu wywołującego stres - kortyzolu.

Poza tym poszukaj swojego złotego środka na walkę ze stresem, zastanów się co najlepiej odpręża Cię po stresującym dniu - gorąca kąpiel, czytanie książki a może aromaterapia? Sposobów jest naprawdę wiele.