Kolka niemowlęca – jak jej zapobiegać?

Nieprzyjemna dolegliwość, jaką jest kolka niemowlęca, spędza sen z powiek świeżo upieczonych mam. Pojawia się już w pierwszych dniach lub tygodniach życia noworodka, skutecznie zaburzając funkcjonowanie całej rodziny. Jak pomóc maluchowi?

Kolce można zapobiec

Niestety nie udało się dotychczas wynaleźć skutecznego lekarstwa na niemowlęce kolki. Na szczęście nie pozostajemy wobec niej zupełnie bezradni – metody zapobiegania kolkom są stale ulepszane, przywracając w domu harmonię i radość z macierzyństwa.

Jak dochodzi do kolki?

Szacuje się, że kolki niemowlęce pojawiają się między 1 a 3 miesiącem życia, dotykając około 40 procent noworodków. W grupie ryzyka częściej znajdują się chłopcy. Pochodzenie kolki stanowi niewiadomą dla pediatrów. Lekarze ustalili, że najbardziej prawdopodobną przyczyną kolki jest niewykształcony przewód pokarmowy, który reaguje na pokarm bolesnym skurczem jelit.

Jak rozpoznać kolkę u dziecka?

Kolki niemowlęce nie stanowią zagrożenia dla życia malucha, lecz bywają bardzo bolesne. Skurcz jelit pojawia się nagle i może trwać od kilku lub kilkunastu minut, nawet do kilku godzin. Dziecko wówczas reaguje na ból silnym płaczem, który zdecydowanie różny jest od płaczu będącego efektem znudzenia czy uczucia głodu.

Kolka pojawia się przeważnie po południu lub wieczorem, tuż po karmieniu. Pęcherzyki powietrza, które wędrują do jelit wraz z połykanym pokarmem, powodują niemały dyskomfort. Dziecko wówczas podkurcza nóżki, a jego brzuszek jest naprężony i twardy. Pomimo wysiłków ze strony najbliższych, ciężko jest opanować sytuację i ulżyć malcowi w cierpieniu.

Kolka niemowlęca – jak jej zapobiegać?

Lepiej zapobiegać

Podczas ataku kolki niemowlęcej najlepiej zachować spokój i opanowanie. Dodatkowy stres udzieli się maluszkowi, co jest mu zupełnie niepotrzebne. Warto wziąć malca na ręce, przytulać, nucić melodię, kołysać. Jeśli mama karmi dziecko piersią, warto prowadzić dzienniczek, notując rodzaj zjadanych posiłków. Być może uda się dzięki temu znaleźć źródło kolek i szybko je wykluczyć.

Równie skuteczną metodą jest kąpiel w wanience z ciepłą wodą, która pomoże rozluźnić mięśnie i odprężyć maluszka. Po kąpieli warto zafundować dziecku antykolkowy masaż, wykonując okrężne ruchy na brzuszku, zgodne z kierunkiem wskazówek zegara. Potem można przyłożyć do brzuszka rozgrzaną (np. żelazkiem), ale nie gorącą pieluszkę.

Wiele mam poleca także butelki avent, które znakomicie sprawdzają się podczas karmienia. Ergonomiczny kształt smoczka oraz niewielki przepływ pokarmu znacznie minimalizują ryzyko pojawienia się kolki.

Można też wypróbować bezpieczne środki farmaceutyczne dostępne bez recepty, które rozbijają pęcherzyki gazu, powodując ulgę w bólu. Dobrym sposobem jest przepajanie dziecka herbatką z kopru włoskiego, która ułatwia przemianę materii.

Spokój przede wszystkim

Niemowlę bezbłędnie wyczuwa nastrój swojej rodzicielki. Każdego dnia należy więc zadbać o solidną dawkę relaksu, która pozytywnie wpłynie na codzienne relacje mamy z maluszkiem, ograniczając ryzyko powstawania kolek na tle emocjonalnym.