Mama i dziecko - jak spędzać wspólny czas

Matczyna miłość to więź, którą należy pielęgnować od najmłodszych lat. Nie wystarczy tylko być przy dziecku, należy okazać mu swoje zainteresowanie i poświęcić czas. Dzięki temu rozwój dziecka przebiega prawidłowo, wpływając na jego postrzeganie świata. W jaki sposób spędzać z dzieckiem czas, aby wspólne chwile były wartościowe?

Razem, a jednak osobno - nie tędy droga

Wielu rodziców wychodzi z założenia, że dziecko zadowoli się wyłącznie rodzicielską obecnością. W praktyce codzienność wygląda tak: pracujący zdalnie rodzic nie odrywa wzroku od komputera, podczas gdy dziecko oddaje się samodzielnym zabawom na dywanie. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że taki widok to sporadyczne sytuacje.

Maluch uczy się zajmować sam ze sobą, czując się bezpiecznie w obecności rodzica. To niezwykle ważna cecha, jednak pierwsze lata życia dziecka powinny obfitować we wspólnie spędzony czas, przepełniony miłością i śmiechem.

Telewizja - zakazany owoc?

Zewsząd słychać o negatywnym wpływie oglądania telewizji przez dzieci. Tymczasem współczesne programy emitują coraz więcej edukacyjnych programów, bajek i opowieści z morałem, ucząc dzieci empatii i rozwijając gamę uczuć.

Godzina telewizji w ciągu dnia to żadna katastrofa. Warto wybierać wartościowe baśnie i programy, które zainteresują i zainspirują dziecko do bycia dobrym człowiekiem. Po zakończonym seansie można nawiązać ciekawy dialog, przekazując najważniejsze życiowe wartości. Być może brzmi to trochę poważnie, lecz z pewnością zaowocuje na przyszłość.

Mama i dziecko - jak spędzać wspólny czas

Czas jest tym, o czym dziecko marzy

Dzieci mają wybujałą wyobraźnię i co rusz marzą o nowych zabawkach. Zaskakująco dla rodziców, dzieci te również najbardziej na świecie pragną spędzać wspólny czas ze swoimi rodzicami. Chyba warto poświęcać dziecku tak niewiele? To nic nie kosztuje!

Wspólne zabawy z dzieckiem zbliżają do siebie rodziców i swoje pociechy. Kluczową kwestią jest nastawienie. Dziecko od razu wyczuje niechęć rodzica do wspólnej zabawy. Dla dorosłych może to być marnowanie czasu, podczas którego można by zrobić tyle pożytecznych rzeczy. Na szczęście pranie może poczekać, a podłogę można odkurzyć za pół godziny. Liczy się tu i teraz - uśmiech dziecka wynagrodzi każde poświęcenie.

W co się bawić? Niech maluch zadecyduje. Uczestnictwo rodzica w jego ulubionych zabawach sprawi mu ogromną radość. Bez względu na to, czy będzie to zabawa w chowanego, budowanie z klocków czy teatrzyk z ulubionych figurek, aktywny udział mamy to dla dziecka największa radość.

Zrozumienie, zaufanie i bliskość

Oto cechy, które należy bezwzględnie zapewnić swojemu dziecku od pierwszego dnia jego narodzin. Maleństwo otoczone troską, miłością i bezpieczeństwem z pewnością wyrośnie na wartościowego młodego człowieka. Nie ma co ukrywać - współczesne życie to nieustanny pęd, by zapewnić rodzinie lepszy byt. Jeśli zapracowany rodzic zorganizuje każdego dnia czas ze swoją pociechą, maluch szybko odwdzięczy się czymś równie bezcennym.

Partnerem materiału jest Neduo - figurki Moji Pops dla Twojego dziecka.