Jakie wyróżnia się rodzaje hobby?

Będąc na spotkaniu towarzyskim bardzo częstą spotykaną tematyką oprócz wykonywanej pracy zawodowej jest hobby. Wiele osób do końca nie wie, co stanowi jego pasję. Są rzeczy, które lubią robić w wolnym czasie, jednak one zwykle nie zasługują na miano hobby. Spotykani są ludzie, którzy od zawsze posiadali pasję, jednak nie każdy jest takim szczęśliwcem. Jeśli nie masz pomysłu, czym zająć się w wolnym czasie zapoznaj się z listą ciekawych hobby. Może któreś z nich sprawi, że poczujesz, że jest to coś, co szczególnie Cię zainteresuje. Oto kilka z nich.

Zanim lista – dobrze poznaj siebie

By dopasować właściwą formę spędzania wolnego czasu należy rozpocząć od tego, jakim typem osobowości się jest. Bez odpowiedzi kim właściwie jesteśmy nie poznamy aktywności, którą chcielibyśmy uprawiać w wolnych chwilach. Inaczej spędzać będą introwertycy, a inaczej osoby ekstrawertyczne. Warto pochylić się w refleksji nad własnym temperamentem, sposobem odbioru świata i momentami, w których rzeczywiście czujemy się komfortowo.

Jakie wyróżnia się rodzaje hobby?

Hobby odpowiednie dla introwertyków

Osoby zamknięte w sobie, nie lubiące koncentrować uwagi wokół własnej osoby i preferujące bardziej słuchanie, aniżeli mówienie są z reguły introwertykami. Najlepsze hobby dla takich osób będzie czynność, której będą się mogli poddać w samotności bądź w kontakcie 1:1 oraz która pozwoli na wgląd w samego siebie. Wśród interesujących zajęć w czasie wolnym dla introwertyków można wyróżnić programowanie, filmowanie, fotografia, gry przygodowe, strategiczne, wyścigowe, stymulatory, ornitologia, wędkarstwo, pisanie, rozwój duchowy, spacer, astronomia, bieganie czy majsterkowanie.

Pasja właściwa dla ekstrawertyków

Osoby energiczne, które nakręca towarzystwo innych ludzi są typem osobowości ekstrawertycznej. Lubią zwracać na siebie uwagę. Do czynności odpowiednich dla ekstrawertyków zalicza się między innymi opowiadanie dowcipów, sztukę iluzji, wystąpienia publiczne, aktorstwo, miksowanie muzyki, wolontariat, sporty grupowe, akcje społeczne czy uczestniczenie w koncertach.